"Man skiltede ikke med sin kunnen, men man kunne det. I dag er der mere dialog og rådgivning, men de gode dyder er bevaret."

"Vi har benyttet os af den ekspertise, som P. E. Kristensens har på dette område i mange mange år og kan varmt anbefale dem - ikke mindst på grundt af den store forståelse og smidighed, der udvises, når der skal installeres eller repareres, samtidig med at det store køkken skal fungere."

"Det siger sig selv, at PE efterhånden besidder stor know how om vores produkter. Personalet hos PE har, for manges vedkommende, været der i mange år. Det betyder, at den know-how bliver i firmaet, til fortsat glæde for både Electrolux Professional og deres kunder."

Løsning, Aale og Sorring Friplejehjem
Komplette vaskeri- og storkøkkenløsninger.
Projektet omfattede rådgivning, levering, montering og grundig kvalitetssikring af både storkøkkener og vaskerifaciliteter.
Særligt bemærkelsesværdigt er kombinationen af to store køleskabe og et praktisk walk-in-kølerum. Den gennemtænkte indretning med god plads til rulleborde sikrer, at maden kan holdes kold helt frem til servering.
Børnehuset Fuglsang
Komplette vaskeri- og storkøkkenløsninger.
Vi har leveret og monteret et komplet nyt køkken med alt, hvad de har brug for , fra hætteopvasker til flere køle og fryseskabe samt en Electrolux Professional Skyline ovn.
I vaskeriet mangler der heller ikke noget . Her står nu en ny, vaskemaskine og tørretumbler, klar til mange års brug.